Stencil + Misprint + Squeegee

Stencil + Misprint + Squeegee

Perfectly clean stencils (with and without frames) and squeegees are one of the basic prerequisites for the overall quality of SMT production. It is very important to pay attention to cleaning quality, especially nowadays with the miniaturisation of components, as this is the only way to avoid subsequent production failures.

Poorly cleaned stencils with soldering paste and SMD adhesive residues result in the production of improper pre-prints the subsequent repair of which (misprint cleaning) leads to increased costs and prolongs the overall process. If you are not sure about the correct cleaning technique, please contact us and we will test your samples free of charge and recommend both a cleaning liquid and a cleaning system.
388_CRD
InJet® 388 CRD
InJet® 388 CRD is developed primarily for the removalof solder pastes and SMT adhesives from stencils, PumPrints,squeegees and misprints. The cleaning system can also be used for PCB cleaning, or...
388_TWIN_CRD
InJet® 388 TWIN CRD "Sausage dog"
InJet® 388 TWIN CRD is primarily developed for the cleaning flux residues from PCBs after soldering. The cleaning system can be also used for removing solder pastes and SMT adhesives...
3179_CRD_BigBoard
InJet® 3179 CRD "BigBoard"
InJet® 3179 CRD is designed to remove solder pastes and SMT adhesives from non-standard large stencils up to 100 x 1700 x 900 mm or 3.94 x 66.93 x 35.43...
Decotron 250
Decotron® 250
Water-based cleaning fluid determined to remove residues of a solder paste from printing stencils, PCBs misprints and squeegees.Ready-mix, intended for direct use. Effective for all types of solder pastes and...
Decotron 281
Decotron® 281
Water-based cleaning fluid determined to remove residues of a solder paste and SMT adhesives from printing stencils, PCBs misprints and squeegees. Ready-mix, intended for direct use. Effective for all types...
Proton 69
Proton® 69
Alcohol-based cleaning fluid determined to remove cured and uncured acrylic conformal coatings from coating frames, PCBs and components of coating machine parts. Determined to clean also uncured epoxy adhesives from...
Traceabilita ONLINE
Traceability ONLINE
Highest level of DCT traceability option fulfilling Industry 4.0 requirements, using the online connection of cleaning machine to customer‘s network thru software. The output is not file but access to...
traceabilita offline
Traceability OFFLINE
A basic version of traceability when general process data like set times, temperatures, conductivity levels, conductivity and cycle number are stored to CSV file in cleaning machine touch screen SD...
Decitron EFD1
Decotron® EFD1
The water-based cleaning agent (stripper) is determined to remove cured and uncured conformal coatings from coating frames, PCBs (varnish remover pcb), and coating machine parts components. Intended for removing acrylate...
Decotron250_25
Decotron® 250/25
Water-based cleaning fluid determined to remove residues of a solder paste from printing stencils, PCBs misprints and squeegees. Ready-mix, intended for direct use. Effective for all types of solder pastes...
Stencil-Cleaner-11
Stencil Cleaner 11
Manual cleaning of printing stencils and squeegees. Suitable for the pre-cleaning and cleaning of flux and SMT adhesives from printing stencils and squeegees. Not necessary to rinse after the cleaning...
Načítám další

100% ОДГОВОРНОСТ ЗА ПРОЦЕСОТ НА ЧИСТЕЊЕ

Ние преземаме целосна одговорност за функционалноста на процесот на чистење.

КОМПЛЕТНИ РЕШЕНИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ

Можеме да понудиме комплетни решенија за чистење за сите постоечки апликации.

КВАЛИТЕТ НА СИСТЕМ ЗА ЧИСТЕЊЕ

Ние произведуваме системи за чистење исклучиво од нерѓосувачки челик бидејќи има долгорочни придобивки.

ЧИСТ КВАЛИТЕТ НА СРЕДСТВА ЗА ЧИСТЕЊЕ

Се грижиме за функционалноста на хемикалиите за чистење, но и за екологијата.

ЕХНИЧКИ И ЕКОНОМСКИ ПОДОБРУВАЊА

Со секој проект, нашата најголема мотивација е да му донесеме на купувачот подобро техничко и економско решение.

РАЗВОЈ И ПРИЛАГОДУВАЊЕ

Со континуирано развивање на нашите технологии за чистење, ние се движиме напред и одговараме на напредокот во електронската индустрија.

ДЕМОЦЕНТРИ ВО СВЕТОТ

На клиентите им даваме можност всушност да го тестираат растворот за чистење.

ДИРЕКТНА ПОДДРШКА ЗА СЕРВИС

За нас, сервисната поддршка не завршува со инсталацијата, таа започнува.

continental
vitesco 1
samsung
panasonic 1
magnet-mirelli 1
Celestica_logo.svg
flex
honeywell
jabil 1
hella 1
philips
plexus 1
wabco 1
foxconn 1
siix 1
sanmina-logo_2 1
johnson
valeo 1
new-usi-logo-slogan2
benchmark-electronics2
Од отворањето на нашиот нов објект, додадовме и InJet®388 за чистење на шаблони и AirJet®594 за испирање на разменувачи на топлина. Побаравме повеќекратни промени во дизајнот на InJet и DCT работеше со нас за да ја измениме машината соодветно. Отворени сме 24/7 и имавме исклучителна услуга со DCT ноќе/ден/викенд. Машините се многу добро изградени и немавме големи проблеми со хардверот или софтверот во последните 2 години.
Zobrazit více
Continental Corporation
Кристофер Тредвеј
SMT менаџер
Christopher Treadway
Во Tico Fire Protection Products, нашиот примарен фокус е на производите и услугите за заштита од пожари. Со преминот кон лемење без олово, се боревме со квалитетот на резултатите од испирање на ПХБ по процесот на лемење. Благодарение на нашата долгорочна соработка со DCT Czech, нивната експертиза за чистење, флексибилност и ориентација кон решенијата на клиентите, успешно сменивме и имплементиравме нов процес на чистење на ПХБ со вертикално прскање. DCT Czech дизајнираше и произведе систем за чистење со висок капацитет за нас, кој успешно го користиме скоро 2 години.
Zobrazit více
Tyco Electronics
Radek Matuška
Процесен инженер
matuska
DCT Czech ни помогна да го решиме проблемот со чистење на матриците за печатење од остатоци од паста за лемење и SMT лепак и во исто време чистење на залемените ПХБ од остатоци од флукс. По имплементацијата на новата технологија за чистење Injet 388 mCRD и средството за чистење Decotron CP381, можно е да се исчистат сите делови во една машина за чистење со еден вид течност за чистење. Така, постигнато е сеопфатно решение кое обезбедува долгорочни стабилни резултати на чистење. Работиме и со DCT Czech за да ги подобриме другите процеси на чистење во нашето производство.
Zobrazit více
Connectgroup
Miroslav Černý
Процесен инженер
cerny
Соработуваме со DCT од 2006 година. Користиме DCT процеси за чистење: шаблони, грешки при печатење на PCB, рамки за лемење, филтри од рерните за преточување, како и за рачно чистење. Многу сме среќни и задоволни од соработката со ДЦТ. Ја цениме поддршката директно од DCT, но и од локални експерти за DCT.
Zobrazit více
Celestica Romania
Bogdan Opris
NPI инженер за печат
opris
Continental Automotive Czech Republic – Frenštát pod Radhoštěm склопува ПХБ за голем клиент во автомобилската индустрија што бара максимална доверливост на сите нејзини делови Поради овие високи барања за квалитет, баравме соодветен добавувач кој може да го постави целиот процес на чистење ПХБ лемење. Работејќи со DCT, успеавме постепено да ги елиминираме повеќето технички проблеми поврзани со чистотата на деловите и да задоволиме клиент кој бара многу. Она што најмногу го цениме во нашата соработка е стручноста на тимот на DCT и нивната способност за флексибилно решавање на новите технички проблеми и построгите барања на крајните клиенти.
Zobrazit více
Continental Automotive Czech Republic
Збињек Захрадил
Оддел за квалитет
zahradil
Веќе 40 години, SEHO Sistems GmbH е водечки светски производител на комплетни решенија за процеси на лемење и автоматизирани производни линии. Многу пионерски иновации во областа на лемењето потекнуваат од SEHO. Со нашите модерни, иновативни системи и високиот стандард за квалитет на нашите производи, ние сме силен и доверлив партнер за нашите меѓународни клиенти. DCT Czech s.r.o. ни обезбедува идеално системско решение за процесите на чистење потребни во нашиот технолошки центар. Благодарение на сеопфатното решение на компанијата DCT Czech s.r.o. ние сме многу успешни во чистење на системите за филтрирање на нашите линии за лемење, како и додатоци за лемење како што се рамки за лемење што се користат во процесите на лемење со бранови. Ние користиме INJET 888 CRRD во комбинација со течност за чистење Decotron T383 од DCT. Ние сме многу задоволни од оваа технологија бидејќи ги исполнува највисоките барања во процесот на чистење.
Zobrazit více
SEHO Systems GmbH
Фрaнк Шнајдер
Техничар за апликации
schneider